Közelgő gazdasági katasztrófa vagy túlzott pánik? Az apokaliptikus jóslatok nyomában!

2025. január 18. 14:33

Világgazdasági összeomlás, hiperinfláció, háborús fenyegetés – Robert Kiyosaki sötét jövőképet fest. Mit ér a pénzünk manapság? Az arany és a bitcoin mentőöv lehet? Vajon tényleg a pénzügyi rendszer végóráit éljük?

2025. január 18. 14:33

Halaska Gábor, a Makronóm Intézet elemzőjének véleménycikke 

Sokan és sokféleképpen félnek, sőt néha rettegnek egy újabb nagyszabású háború kirobbanásától, a világgazdaság összeomlásától és hasonló dolgoktól. Ez a félelem egyidős a történelemmel. Bevallom, gazdasági újságíróként, elemzőként nekem is sokszor lejátszódik a fejemben, hogy mondjuk egy újabb világjárvány, egy kínai–amerikai fegyveres konfliktus, egy még jobban eldurvuló, a régiónkat is érintő háború kitör. Esetleg – akár az előbbiekkel összefüggésben – egy masszív tőzsdei összeomlás rántja még mélyebbre Európa gazdaságát, az emberek jólétét. 

Éppen ezért esett rosszul, hogy az újévi jókívánságok és fogadalmak idején arra a hírre lettem figyelmes, miszerint Robert Kiyosaki egy igen neves közgazdász, amerikai sztárszerző az utóbbi időben igencsak apokaliptikus hangvételű üzeneteket posztolt az X-en. Január elején például így írt: 

...vegyetek és tartsatok befektetéseitek közt aranyat, ezüstöt és bitcoint. Hatalmas globális összeomlás jön. Ne bízzatok senkiben, egy nagyobb háború is elindulhat. 

Ezek a sorok akár üldözési mániásnak is tűnhetnek, ugyanakkor Kiyosaki már 2013-ban megjósolta, hogy a Fed és az amerikai pénzügyminisztérium (szerinte inkompetens) vezetése, valamint a Wall Street mohósága hatalmas piaci összeomlást fog eredményezni. Most pedig azt állítja, hogy ez a jóslat éppen beteljesedőben van. 

De vajon mennyi realitás rejlik ebben a pesszimizmusban? Valóban hígul a világ pénze, és tényleg ennyire instabil a globális pénzügyi rendszer? Nézzük meg közelebbről, hogy a QE (Quantitative Easing, azaz a monetáris, mennyiségi lazítás, avagy köznyelvben a „pénznyomtatás”), az elmúlt két év világszerte durva inflációja és a formálódó BRICS+-deviza milyen hatással lehet a jövőnkre. 

A pénznyomtatás és a fiat pénz hígulása 

A 2008-as pénzügyi válság óta a jegybankok, különösen az amerikai Federal Reserve folyamatosan alkalmazzák a mennyiségi lazítást (vagy könnyítést, azaz a QE eszközét). Ez egy olyan metódus, amely során a jegybankok új pénzt teremtenek, hogy támogassák a gazdaságot – például államkötvények és egyéb értékpapírok vásárlásával. Hétköznapi, közérthető – bár kissé pontatlan – megfogalmazásban a QE végső soron tehát pénznyomtatást jelent. (A régi pénzrendszerek és a mai modern, aranyfedezet nélküli, úgynevezett fiat pénz kialakulásának főbb állomásairól lásd rövid írásunkat a cikk után.) 

Habár a QE rövid távon likviditást biztosít, hosszú távon pénzromláshoz (inflációs nyomáshoz) vezethet, mivel a pénzmennyiség növekedése csökkenti annak vásárlóerejét. Ez különösen aggasztó akkor, ha a gazdasági bővülés nem tudja ellensúlyozni ezt a hatást. Márpedig például Európa minimális növekedése – időnként több fontos ország, mint például a németek recessziója – egy ideje nagyon nem mutat jól, nem ígér fényes jövőt a következő évekre a régiónkban sem. Az átlagpolgár szempontjából ráadásul tetézi a bajt az évek óta tartó infláció – ami pedig részben éppen a mennyiségi lazítás következménye. 

Miért menekítik pénzüket a nagy- és a kisbefektetők is aranyba és bitcoinba? 

Az arany évezredek óta a vagyonmegőrzés szimbóluma. Inflációs időkben és gazdasági bizonytalanság esetén a befektetők gyakran fordulnak hozzá, mivel értékálló eszköznek számít. Ám fontos tisztába tenni, hogy a  

valóságban sohasem az arany drágul, hanem a nemesfém fedezet nélküli, fiat pénz értéktelenedik el, hiszen az arany előbb volt, és stabilabb értékmérő, mint a pénz, legyen az bármilyen nemzet mai jegybankjának a terméke. 

Bár az első években, sőt még az elmúlt időszakban sem igazán tekintettünk így a bitcoinra és más nagy kriptodevizákra, de mára a bitcoin esetében is az aranyhoz hasonló lett a logika. Igaz, az árfolyama jelentősen, már-már szélsőségesen fluktuál, mégis, az ilyen látványos, és éveken át tartó áremelkedés mögött két dolog sejlik fel. 

Egyrészt az, hogy a bitcoin az utóbbi években, különösen 2017 után egyfajta digitális arannyá, azaz más szuperbiztos, hosszú távon értékállónak tartott eszközök egyik alternatívájává vált. Gazdasági és innovációval foglalkozó újságíróként már nem sokkal a kitalálását követően hallottam róla, de mindig is fantasztának, amolyan elvakult hívőnek tartottam azt, aki 100 ezer dolláros bitcoinárfolyamról álmodott akár csak 1-2 évvel ezelőtt is. Két-három hatalmas áremelkedési hullámon is túl azt vártam, hogy egyszer látványosan kipukkad, összeomlik a virtuális fizetőeszközök ára. De 2020 csak egy átmeneti „kriptotél” volt, majd 2022-től egészen máig kitartóan újra az „őrülteké” a főszerep, és ha felére is esik vissza a bitcoin jegyzése, az, hogy az értéke egyszer a nullához közelít, egyre valószínűtlenebb. Még a kriptók ádáz ellenzői, illetve a kriptomilliárdosok irigyei sem gondolják ezt 

Miért? Mert a nagy és ismert kriptodevizák decentralizált természete miatt sokan úgy tekintenek rá, mint egy menekülő eszközre az úgynevezett fiat pénzek (tehát a modern, aranyfedezet nélküli értékmérők) elértéktelenedése ellen. Az árfolyam sok-sok éve tartó (igaz, hullámzó) emelkedése éppen ezt a keresletet tükrözi. 

Infláció és államadósság – mennyire súlyos a helyzet? 

A világ legnagyobb gazdaságai, köztük az Egyesült Államok, hatalmas államadósságokat halmoztak fel. Első látásra az infláció – részben a QE miatt – növeli ezt a terhet, ám valójában ha az államkötvények kamata alacsonyabb, mint a tényleges infláció, és közben van némi növekedés, akkor az adósságteher inkább csökken. Egyes vélemények szerint a pénz elértéktelenedése tudatos stratégia lehet az államadósság elolvasztására. 

Ez azonban veszélyes játék, mert az infláció elszabadulása társadalmi feszültségeket és bizalomvesztést idézhet elő a pénzügyi rendszerekben. 

A BRICS+-deviza: új világrend vagy illúzió? 

A BRICS-országok (Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika) régóta keresik a dollár alternatíváját. Az utóbbi időben a BRICS+ néven bővülő szövetség egy új deviza bevezetését fontolgatja. Amint ez a projekt – ha nem is azonnal, de pár éven belül – sikeres lesz, alapjaiban rengetheti meg a dollár hegemóniáját.  

Realitás vagy túlzott pesszimizmus? 

Kiyosaki jóslatai sokak számára túlzónak tűnhetnek, mégis fontos figyelembe venni azokat a tényeket, amelyek aggodalomra adhatnak okot. 

– A pénznyomtatás üteme ugyan jelentősen csökkent több nagy gazdaságban, de a válságok kezelésében ma is túl sokszor folytatódik: számos ország központi bankja továbbra is támaszkodik a QE-re, növelve a pénzkínálatot. 

– Emelkednek az államadósságok – az adósságállomány globálisan rekordokat dönt. 

– Fokozódik az inflációs nyomás. 

– Az árak emelkedése rontja a fiat pénzek értékét, csökkenti a beléjük vetett bizalmat. 

– Az alternatív eszközök népszerűsége nő: az arany és a bitcoin iránti kereslet hosszú, többéves távlatokban masszívan emelkedő trendet mutat. 

– A geopolitikai és világgazdasági feszültségek nőnek, ami újabb fegyveres konfliktusokat, vámháborúkat és más bizonytalanságokat jelenthet. 

– A BRICS+-deviza felvetése már önmagában destabilizálhatja a jelenlegi pénzügyi rendet. 

A jövő kérdései – hogyan készüljünk? 

Bár Kiyosaki megfogalmazása pánikkeltő lehet, a mögöttes kérdések valósak és figyelmet érdemelnek. Senki sem tudja pontosan, hogy a globális pénzügyi rendszer milyen irányba halad, de egy biztos: nő a bizonytalanság. 

Ma persze közel sem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy a világ pénzügyi rendszere az összeomlás szélén áll, ahogyan Kiyosaki állítja. Ugyanakkor az arany és a bitcoin trendszerű erősödése, a QE folytatása, a BRICS+ devizájának várható sikere, valamint az elkobzott orosz tőke „lenyúlásának” a lebegtetése komoly kérdéseket vet fel.  

A pénz hígulása valós jelenség lehet, amely hosszú távú gazdasági változásokat jelez. Akár Kiyosakinak van igaza, akár nem, érdemes felkészültnek lenni egy bizonytalan jövőre – anélkül, hogy elveszítenénk a realitásérzékünket. Kiyosakinál persze lehet, hogy elgurult a gyógyszer, nemcsak gazdasági világvégével fenyeget, hanem azzal is, hogy 350 ezer dollárra, a mai 3,5-szeresére nőhet a bitcoin árfolyama... 

Az aranystandard, Bretton Woods és a fiat pénz 

A második világháború utáni pénzügyi rendszerek jelentős változásokon mentek keresztül, amelyek alapvetően befolyásolták a pénz értékének meghatározását. A mai, modern, úgynevezett fiat pénzrendszerek már nem aranyalapúak, a pénzeink nem válthatók fix, rögzített áron aranyra vagy ezüstre. A mai fiat pénz kialakulását közvetlenül megelőzte a Bretton Woods-i rendszer, amely egyfajta átmenetet jelentett az aranystandard és a modern gazdaságok között. 

 

Az aranystandard rendszere 

A 19. század végétől az első világháborúig, majd részben a két világháború közötti időszakban a világ számos országa az aranystandardot alkalmazta. Ez azt jelentette, hogy az egyes országok valutái közvetlenül aranyhoz voltak kötve. Például az amerikai dollár esetében rögzítették, hogy 1 uncia arany ára 20,67 dollár. Hasonlóan a brit fontnak vagy más európai valutáknak is fix aranyfedezete volt. 

E rendszernek nagy előnye volt, hogy biztosította a valuták értékének stabilitását, hiszen a pénzkibocsátást szigorúan az adott ország aranytartaléka korlátozta. Ugyanakkor a globális gazdasági bővülést is akadályozta, mert az aranykészletek végesek voltak, így a pénzkínálat növekedése is erősen korlátozott maradt. 

 

A Bretton Woods-i rendszer (1944–1971) 

A második világháborút követően az USA kiemelkedő gazdasági és pénzügyi helyzete lehetővé tette, hogy a dollár globális tartalékvalutává váljon. A Bretton Woods-i rendszerben az amerikai dollárt rögzítették az aranyhoz (1 uncia arany = 35 dollár), míg a többi ország valutáját fix árfolyamon kötötték a dollárhoz. Így például a brit font, a nyugatnémet márka vagy a francia frank értéke közvetetten az aranyhoz kapcsolódott, de valójában a dollárhoz való árfolyam határozta meg azokat. 

Ez a rendszer stabilitást nyújtott a nemzetközi kereskedelemben, és lehetővé tette a világgazdaság újjáépítését, ám az 1960-as évekre egyre inkább fenntarthatatlanná vált. Az USA jelentős dollármennyiséget bocsátott ki, miközben az aranytartalékai nem növekedtek ezzel párhuzamosan. Egyre több ország, például Franciaország, kezdte megkérdőjelezni a dollár értékének fenntarthatóságát, és aranyra váltotta a dollártartalékait. 

 

A mai modern, ún. fiat pénzrendszer kialakulása 

1971-ben Richard Nixon amerikai elnök megszüntette a dollár aranyhoz való kötését. Ez az úgynevezett „Nixon-sokk” alapvetően megváltoztatta a globális pénzügyi rendszert. A dollár (és vele együtt több más valuta) innentől kezdve elvesztette az aranyfedezetét, és értékét már kizárólag a kereslet-kínálat határozta meg a devizapiacokon. 

Ez a változás létrehozta a mai fiat pénzrendszert, ahol a pénz értéke nem belső értéken (pl. arany), hanem az állam garanciáján és a társadalom bizalmán alapul. Például az amerikai dollár, a brit font, az euró vagy a japán jen ma már egyetlen fizikai árucikkhez sem kötött. Ígyaz infláció és az adott ország gazdaságpolitikája nagyban befolyásolja e valuták vásárlóerejét. 

A Bretton Woods-i és az aranystandardrendszerek tehát a nemzeti valutákat az aranyhoz kötötték. Ez biztosította az értékstabilitást, de korlátozta a pénzkínálat növekedését. Az 1970-es években az aranyalapú rendszerek végleg megszűntek, helyüket a fiat pénzrendszer vette át, amely lehetővé teszi a központi bankok számára, hogy a pénzkínálatot gazdasági célok szerint szabályozzák. 

Ma azonban már a pénz értéke teljes mértékben a bizalmon alapul: az emberek azért fogadják el a forintot, a dollárt vagy az eurót, mert bíznak az adott ország gazdasági stabilitásában és az intézmények működésében. Ez nagyobb rugalmasságot ad a gazdaságpolitikának, de gazdasági válságok idején meg is nyitja az utat az infláció és más pénzügyi instabilitások előtt. 

A véleménycikk gondolatébresztő forrása: The Mottley Fool - Does Robert Kiyosaki's Bullish 2025 Bitcoin Prediction Make Sense?

A cikk a szerző saját véleményét tükrözi, és nem feltétlenül egyezik meg a szerkesztőség, illetve a honlap üzemeltetőjének álláspontjával. 

A fenti cikk nem minősül befektetési tanácsadásnak, konkrét befektetési kérdések eldöntéséhez keressen fel befektetési tanácsadó szakértőt! 

Kapcsolódó: 

Címlapfotó: MTI/Justin Lane

 

 


További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.

Összesen 35 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2025. január 18. 18:34
survivor De, az aranyat meg lehet enni. A dekadens táplálkozás alapanyaga. Bármilyen ételt nagyon drágává lehet tenni, ha megszórjuk aranyporral. Az aranynak nincsen biológiai hatása. Azaz az arany elfogyasztása ugyan semmit nem használ, de semmit nem is árt. A széklettel távozik a szervezetből. A kenyér azért nem jó értéknek, mert pár nap múlva kemény lesz, aztán penészes. Nem lehetséges kenyérben értéket megőrizni egy hétig sem. Aranyban viszont korlátlan ideig lehetséges. Évezredekig is. A víz fontos, de túl sok van belőle. Sokkal egyszerűbb és praktikusabb 1 kg aranyat tárolni, mint 159 511 304 liter és kiló ivóvizet budapesti vízdíjjal számolva. A víz tehát nem alkalmas, mert túl olcsó.
lacika-985
2025. január 18. 16:54
Ez a jelenlegi pénzrendszer kértékony hatással van a közemberre , béklyóban tartja . Milyen dolog az hogy rákényszeritenek arra hogy bankban tartsam a pénzem , onnan inditsak tranzakciót , minde pénzmozgást a bankon keresztül végezzek - aminem borsos jutalékrendszere van amit ugyancsak az én pénzemből vonnak le . Használják / hazárdiroznak a pénzemmel és amikor szükségem van rá akkor minden mozgásért jutalékot vonnak le . Ez mocskos rablás .
Akitlosz
2025. január 18. 16:11
Na és miért kell a pénzkínálatot növelni, amikor arra semmilyen fedezet nincsen, se arany, se a gazdaság teljesítménye? Azért, mert politikusok kapzsik, mindig több pénzt akarnak elkölteni az adóbevételeiknél. Erre teremt lehetőséget a semmiből pénzteremtés a QE. De ez nagyon rossz, nagyon felelőtlen politika. mindig sokkal több kárt okoz hosszú távon, mint amennyi rövid távú haszna van. Elvileg a fedezetlen pénz is lehet stabil bármeddig, de erre a gyakorlatban példa nincsen. A képlet igen egyszerű: Szükséges pénzmennyiség = már létező pénzmennyiség / infláció / gazdasági visszaesés X defláció X gazdasági növekedés Nem nehéz. És így a pénz örökre stabil marad, akármit is csinál a gazdaság. De ehhez nélkülözhetetlen lenne a felelős állami gazdálkodás. Arra pedig semmilyen szándék nincsen a politikusok részéről.
Akitlosz
2025. január 18. 16:02
"a QE folytatása" Akármilyen rossz is a helyzet a politikusok nem változtatnak, továbbra is semmiből pénzteremtésből akarják fizetni a költségvetési hiány egy részét, a másik részét meg államadósság növelésből. A politikusok semmit nem felejtenek és semmit nem tanulnak. Mint a Bourbonok. Ezért tőlük nem várható pozitív változás. Ezért és csak ezért létezik, létezhet a bitcoin. A világnak, a kereskedelemnek, a gazdaságnak, az embereknek jó pénzre van igényük. Ezt a jelenlegi pénzügyi világrend nem akarja és nem is fogja biztosítani soha. Valószínűleg, ha akarná sem tudná. Ezért forradalmi változások szükségesek a pénzügyi világrendben csupán egy jobb világ esélyéhez is. A BRICS valuta az R5 nem aggodalomra ad okot, hanem reménykedésre.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!